Pektek Temizleme
Petek temizliği: Kullanım yılına bağlı olarak kullanılan suyun niteliklerine, sıcaklığı ve oksijene bağlı olarak, kapalı devre ısıtma sistemleri içerisinde kireç, kışır, tortu, balçık ve çamurlaşma oluşur, özellikle çamurlaşma yerden ısıtma sistemlerinde daha sık olarak görülür. Ortaya çıkan bu maddeler, ısıtma sistemlerinde ısınma sorunlarına, iyi ısınamama ve pahalı ısınma sorunlarına neden olurlar. Oluşumların ısıtma sisteminde meydana getirdiği olumsuzluklar; – Isı sirkülasyonunun tam olarak yapamamasından kaynaklanan ısı sorunları meydana gelmektedir. Ertürk Teknik bu tür sorunlara teknolojik çözüm sunmaktadır.
Hangi Sorunlar Oluşmaktadır ?
• Peteklerde ısının her yere aynı verimle dağılamaması, özellikle peteklerin alt kısmında oluşan tortular nedeni ile alt tarafların ısınmaması ve bazı radyatörlerin hiç ısınmaması gibi sorunlar gözlemlenmiştir.
• Yerden ısıtma sistemlerinde çamurlaşma ve tortulaşma nedeni ile tıkalı boruların geçtiği alanlarda ısınmama sorunları.
• Tesisat ve peteklerde oluşan kirliliğin kombiye taşınması sonucunda, pompa ve eşanjör sorunlarının yaşanması.
• Kireç ve tıkanma nedeni ile eşanjörün istenilen sıcak suyu üretememesi.
• Kir ve tortu nedeni ile kombinin 2-3 dakika zarfında yüksek dereceye ulaşıp kendini kapatması sonucu sirkülasyonun yapılamaması.
• Sistemin çürümesi, yerden ısıtma borularında çatlakların oluşması.
Sonuç: Büyük enerji maliyetleri, tamir masrafları ve ısınma sorunları.
Çözüm:İlk önce ısıtma sistemlerinin, kesinlikle hiçbir metale zararı dokunmayan, KOMBİ VE SİSTEM TEMİZLEME KİMYASALIMIZ ile peteklerin temizlenmesi sonra SİSTEM KORUMA KİMYASALLARIMIZ ile sistemin muhafazaya alınması gerekmektedir.
İlk günkü gibi sistemin çalışma performansına gelmesi, çalışma yılının uzaması ve yakıt tasarrufu etkilerini hemen görebileceğiniz sonuçlardır.

PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Yapılan işlemler öncelikle tesisatın içi temiz su ile yıkanır. Bu yıkama işlemi makine yardımı ile yapılmaktadır. Yıkamanın ardından bu çamurlaşma ve tortuların tesisat borularının içinden tamamen atmak için kimyasal ve makine kullanılır.
Yerden ısıtma sistemlerindeki aşırı çamurlaşmayı mobil sistem temizleme makinemiz ile temizliyoruz. Her odaya ayrı ayrı giden boruları tek tek temizliyoruz. Temizlik işlemini makine ile yaptığımız için boruların içerisinde çamur tabakasından eser kalmıyor. Bu işlemi ayrıca kimyasalla yaptırmak isteyen müşterilerimiz için özel kimyasal ile temizlik yapılabiliyor. Bu kimyasal borular içerisinde biriken kireç, sutaşı ve benzeri maddeleri yok eder.
Petek temizliği zamanı geldiğini nasıl anlarız ?
Belirtileri genellikle peteklerin alt kısımlarının soğuk olması, özellikle son radyatörün yani kombiye en uzak olan peteğin alt kısmını elle yoklayın, üstüne bakın, aynı sıcaklık seviyesi hakim değilse ısının dolaşım sağlamasını engelleyen pislikler var demektir. Yapılması gereken kaliteli bir kimyasalla peteklerin içindeki partikül , çamur ve çeşitli maddeleri temizlemek için kimyasal ayrıştırıcı kullanımı radyatör temizleme işlemin en önemli faktörüdür . Devamı da en az solüsyon kullanımı kadar önemli çünkü bir yanlış işlemde kombi bozulabilir, basınç filtreleri tıkayabilirsiniz.
Petek temizliği yaptıracağınız firmada arayacağınız özellikler ?
  • Petek temizliği Yaptıracağınız Firmada Arayacağınız Özellikler :
  • 1.Firma bir çok iş mi? yoksa sadece kombi servisi ve petek temizliği servisliğimi yapıyor
  • 2.Firmanın çapı nedir ? Bölgesel mi yoksa servis ağı geniş, profesyonel bir firma mı ?
  • 3.Taşeron firma mı kullanıyor yoksa temizliği bizzat kendi elemanları mı yapıyor ?
Dikkat edilmesi gereken bir husus, internet ile birlikte hayatımıza giren düzenbazlar, bu şahıslar fiyatı ucuz gösteriyor, kimyasal ilaç diye başka bir sıvıyı tesisata dökebiliyor. Makinemiz var diyebilir ama sadece makine tesisatı temizlemez .Bir çok mağdur vatandaşımızla bizzat önceden karşılaştığımız için bu bilgileri size vermek istedik. Servisimize başvurmadan önce ucuz diye firma ya da şahıslar yaptırdıkları temizlik, tesisatta ve kombide daha büyük sorunlar açmıştır.